O programie Services Provider License Agreement

Services Provider License Agreement

SPLA czyli Service Provider License Agreement umożliwia oferowanie usług oprogramowania z wykorzystaniem licencji Microsoft

Co należy zrobić aby świadczyć usługi w modelu SPLA?

Dowiedz się więcej na temat modelu licencjonowania:

 • Windows Server
 • Cloud Platform Suite
 • Microsoft Dynamics
 • System Center
 • SQL Server
 • Proces SAM

Program Services Provider License Agreement (SPLA)

 

Umowa Microsoft Services Provider License Agreement (SPLA) rekomendowana jest dla usługodawców i niezależnych dostawców oprogramowania (ISV), którzy chcą korzystać z rozwiązań i aplikacji Microsoft, aby świadczyć usługi w zakresie oprogramowania oraz udostępniać klientom końcowym hostowane aplikacje.

W ramach trzyletniej umowy SPLA firmy otrzymują szeroki wybór oprogramowania Microsoft w prostym systemie licencjonowania, opartym na comiesięcznych rozliczeniach. Umowa ta, umożliwia firmom świadczenie usług tj. hosting i outsourcing oprogramowania, bez ryzyka związanego z dużą inwestycją początkową.

Opłaty w programie SPLA uzależnione są od faktycznego wykorzystania oprogramowania w danym miesiącu. Licencje zakupione w ramach umowy SPLA dają usługodawcom prawo do wykorzystania oprogramowania w celach komercyjnych. Klient może swobodnie zakupić usługi wdrożone z wykorzystaniem oprogramowania Microsoft bez konieczności inwestycji we własne licencje na oprogramowanie. Jest to możliwe dzięki uzyskaniu bezpośredniego lub pośredniego użytkowania programów Microsoft na podstawie umowy SPLA posiadanej przez danego usługodawcę.

 

Jakie firmy mogą najwięcej zyskać korzystając z umowy SPLA?

Rozwiązania i usługi Microsoft sprzedawane są przez różne firmy, w różnych modelach licencjonowania. Umowa licencyjna SPLA rekomendowana jest firmą, które:

 świadczą usługi hostingowe,
 udostępniają aplikacje przez Internet (Application Service Provider) lub w hostingu,
 dostarczają usług z zakresu współpracy i komunikacji,
 oferują infrastrukturę platform lub media strumieniowe,
 zajmują się sprzedażą licencji na oprogramowanie w outsourcingu informatycznym lub w outsourcingu procesów biznesowych,
 mają w ofercie konsultacje usług związane z oprogramowaniem,
 jak również operatorom internetowym.

 

Kiedy najlepiej skorzystać z umowy SPLA?

Rekomendujemy klientom podpisanie umowy SPLA gdy planują:

 udostępnienie własnej aplikacji, która wykorzystuje rozwiązania i usługi Microsoft,
 oferować swoim Klientom dostęp do produktów Microsoft na potrzeby hostowania stron www (z własnego lub wynajmowanego serwera),
 świadczyć inne usługi dostępu do oprogramowania na własnym lub wynajmowanym sprzęcie (np. wynajem laptopów).

 

Kilka kwestii na które warto zwrócić uwagę przy budowaniu usług z wykorzystaniem licencji Microsoft, w ramach umowy SPLA:

 To Dostawca Usług jest licencjonobiorcą a NIE Klient końcowy, w związku z tym pełną odpowiedzialność za prawidłowo wykorzystane licencje ponosi Dostawca Usług,
 Licencje SPLA to TYLKO jedna z części składowych pełnej usługi, a to oznacza że koszt za te licencje to tylko znikoma część faktury.
W skład usługi chociażby takiej jak Platform as a Service (PaaS), czyli Platformy Infrastruktury wchodzi m.in.:

 • koszt serwera,
 • koszt oprogramowania czyli licencji,
 • koszt „podłogi”,
 • koszt wdrożenia,
 • koszt utrzymania.

Koszt licencji dzierżawionej w ramach umowy SPLA, nie musi być przełożony 1:1 na fakturze dla klienta końcowego. Im większa ilość klientów końcowych na współdzielonym serwerze fizycznym tym niższy koszt licencji na serwer dla Dostawcy Usług. Oczywiście mam tu na myśli rozwiązania, które licencjonujemy na rdzeń bądź na procesor. Rozwiązania licencjonowane na użytkownika, mimo zwiększonej ilości klientów nie będą w stanie z optymalizować kosztów samej licencji.