Umowa SPLA

Umowa SPLA pozwala na wykorzystywanie oprogramowania do świadczenia usług hostingowych na zasadach komercyjnych.

SPLA to trzyletnia umowa, która daje licencjobiorcy prawo wykorzystywania produktów Microsoft do świadczenia usług dostępu do oprogramowania i hostingu aplikacji.

Produkty licencjonowane w modelu SPLA rozliczane są w cyklu miesięcznym, a opłaty zależą od faktycznie zamówionej liczby licencji.

lub zadzwoń: +48 607 819 997

Umowa SPLA, jako jedyna wśród umów licencjonowania zbiorowego (Enterprise Agreement, Select Plus lub Open), pozwala na wykorzystywanie oprogramowania do świadczenia usług hostingowych na zasadach komercyjnych.

Oprogramowanie przeznaczone do świadczenia usług hostingowych można licencjonować w jednym z dwóch modeli rozliczeń:

Na abonenta (Subscriber Access License - SAL)

Licencję na abonenta należy wykupić na każdego unikalnego użytkownika korzystającego z oprogramowania w danym miesiącu. Nie wszystkie licencje dostępne są w tym modelu.

Zalety licencjonowania w modelu na abonenta:

  • użytkownicy mogą z dowolnego urządzenia uzyskiwać dostęp do dowolnej liczby serwerów,
  • dostawcy usług mogą swobodnie rozwijać się, instalując tyle serwerów, ile aktualnie potrzebują,
  • bardzo niskie koszty rozpoczęcia działalności, wynikające ze sposobu rozliczania za licencje faktycznie wykorzystywane w danym miesiącu.

Na procesor (Processor License)

Licencję na procesor należy wykupić na każdy procesor, na którym w danym miesiącu uruchamiane jest oprogramowanie Microsoft. Dzięki temu z jednej licencji może korzystać nieograniczona liczba użytkowników końcowych. Podobnie jak w modelu SAL, w modelu na procesor nie wszystkie licencje są dostępne.

Zalety licencjonowania w modelu na procesor:

  • licencje tego typu są łatwe do policzenia i monitorowania, co ma wpływ na obniżenie kosztów administrowania,
  • licencja na procesor zastępuje licencję połączeń internetowych (External Connector License), w związku z czym nie ma potrzeby rozróżniania użytkowników wewnętrznych i zewnętrznych,
  • licencja na procesor pozwala w ekonomiczny sposób dostarczać szerokie spektrum rozwiązań biznesowych opartych na różnorodnym oprogramowaniu.

Niektóre produkty mogą być licencjonowane zarówno w modelu na abonenta, jak i w modelu na procesor. W takim przypadku dostawca usług może co miesiąc zmieniać model licencjonowania.

Szczegółowe zasady licencjonowania produktów Microsoft opisuje dokument Service Provider Product Use Rights.

Skontaktuj się ze specjalistą

Małgorzata Domańska-Skrok

+48 607 819 997